2011 läggs till handlingarna. Det blev ett bra år för oss på Ecru. Vi fortsatte att växa. Vi tog oss in på några nya mycket intressanta kunder, t ex VW Group i Södertälje. Vi blev Gasell-företag. Och vi lyckades också att fortsätta vår satsning på kompetensprofilering. Under året lanserade vi Ecru Business Integration – vårt erbjudandeområde kring parts-integration. I september fann vi oss i vackra Alicante, där vi bl a konfererade kring hur vi skapar tydlighet på en marknad där de flesta företag i ärlighetens namn gör och är ungefär samma saker. Några nyckelord som vi tror är viktiga att utgå från är innovation, ödmjukhet, kompetens och engagemang.
Ja, det var sannerligen ett händelserikt år för oss på Ecru. Så, vad händer 2012?
Att IT är den underliggande kraften och möjliggöraren inom samtliga branscher och inom i stort sett alla områden i samhället gör att det finns en grundläggande anledning till optimism. Givetvis påverkas vi av att kunder inom flera segment drar i handbromsen när världs-ekonomin backar. Men jag tror faktiskt att de neddragningar vi kunde märka i slutkanten på 2011 är av övergående natur. För de IT-intensiva branscherna som t ex bank & finans och försäkring (där vi, som många andra, hittar många av våra kunder), så är lösningen framåt inte att ”frysa alla satsningar”. Möjligen kan det finnas en poäng i att stanna upp och lyfta blicken för att sedan ta fart igen. Att stanna upp och överväga alternativen är nyttigt. Att jobba smartare och mer /resurs-/effektivt kan utgöra sätt minska kostnaderna. Drivkrafter som ”effektivisering”, ”nyttoorientering”, ”användningsorienterat” men även ”innovation” och ”hållbarhet” kommer vara några utgångspunkter för 2012 gissar jag.
Några speciella områden som jag tror kommer få större betydelse under 2012 är:
- Smart systemutveckling: ja, jisses, ”smart” kan förstås betyda vad sjutton som helst. Men jag menar att ”smart” innebär att vi fortsätter att gå i en riktning som redan under 2011 blev allt mer tydlig. Framtiden för systemutvecklingen är bl a, tror jag:
- fortsatt tillämpning och förfining av agila metoder
- ökad användning av Beteende- och Domändrivna utvecklingsmodeller
- fortsatt sammansmältning av utvecklingsspråk och ökad insikt om att det gäller att välja språk och verktyg situations-anpassat
- ökat genomslag för ”nischspråk” som t ex ”F#”
- fortsatt fokus på kvalitet
- comeback (?) för informations-modellering, inklusive den kritiska informations-klassificeringen
- ökad insikt om att förvaltning och styrning inte är något man kan vänta med till dess att utvecklingsprojektet är klart – mekanismer för effektiv livscykelhållning och styrning måste designas redan i början av systems livscykel.
- Molnet: trött på Molnet? Trött på all hype? Vem är inte det…Men – jag tror helt uppriktigt att 2012 är det år när fler och fler kavlar upp ärmarna och faktiskt börjar ”göra något med Molnet”. Successivt kommer fler och fler organisationer inse fördelarna. Jag tror så här:
- Under 2012 kommer verktygen för att bygga verksamhetsstödjande säkra och väldesignade tjänster att förbättras ytterligare.
- 2012 kommer det nationella och internationella arbetet med att ta fram standarder för Molnet att börja ge resultat – en svensk standard för terminologi och Molnet-definitioner ska lanseras under 2012
- För verksamheter som på allvar vill se över kostnader för IT, så ger Molnet självfallet intressanta möjligheter – framförallt på infrastruktur-sidan. I takt med att nationella och EU-baserade datacenters i Molnet erbjuds, ökar också tillförlitligheten och minskar i motsvarande utsträckning oron för att kritisk verksamhetsinformationen ska spridas okontrollerat.
- Integration: integration och inte minst parts-integration kommer ha fortsatt stor betydelse, ja kanske ökad betydelse. I takt med att fler och fler organisationer går över till process- och tjänsteorienterade sätt att bedriva sina verksamheter, ökar kraven på att underliggande funktioner och system kan föra information mellan olika intressenter på ett smidigt, kontrollerat och säkert sätt. Parts-integration får större och större betydelse, inte minst i verksamheter som berörs av regleringar (som t ex Solvens II) och standarder (som t ex ISO 20022). I dessa sammanhang räcker det inte att bidra med kunnande kring verktyg – det krävs ofta domänkunnande samt kunnande kring informationsstrukturer och de regelverk som är aktuella.
- Arkitektur: trenden är tydlig – fler och fler verksamheter har börjat inse betydelsen av arkitektur. ”Utan en genomtänkt och väl utformad ritning är det svårt att bygga ett hus” är den kanske lite slitna metafor som trots allt gäller, även för arkitektur inom IT-området. Oavsett om det handlar om att förstå hur affär och verksamhet stöds på bästa sätt av aktuell IT-portfölj eller om det handlar om att beskriva en lösnings-arkitektur för applikation/tjänst/system så är förstås många gånger avgörande att lägga energi på förstå hur behov och krav på bästa möjliga sätt omformas till rätt IT-stöd. Speciellt intressant under 2012 kommer det bli att förstå hur Molnet passar in i den egna IT-portföljen, om alls. När ska man ta steget? Vilka områden eller domäner lämpar sig bäst för Molnet? Vilka säkerhetmodeller och – krav har vi? Hur hanterar vi information som hanteras utanför den egna verksamheten men som ingår i verksamhetens centrala processer? Dessa och andra frågeställningar är avgörande och kräver arkitektur-kunnande.
Och som vanligt krävs att det finns duktiga och erfarna människor med i bilden. Det krävs inte sällan tillgång till konsulter som bidrar med kompetens och erfarenhet. Det krävs ett tydligt ledarskap. Det krävs fokus på krav, nyttouppfyllnad och – inte minst – styrning och livscykelhållning.
Vilken tur att vi på Ecru har just de individer som kan hjälpa våra kunder att vara fortsatt framgångsrika inom sina respektive verksamhetsområden! Jag ser fram emot ett nytt av år fyllt av inspirerande, engagerande och innovativa arbetsuppgifter 2012.
Anders Kingstedt, VD och senior rådgivare – Ecru Consulting
Anders nås på +46 70 272 03 04, anders.kingstedt@ecru.se eller Skype: anders.kingstedt




Comments on this entry are closed.